5 mar
2025

Punkt zwrotny dla importu równoległego w Polsce

Import równoległy leków w Polsce pozostaje niewykorzystanym potencjałem, stanowiąc jedynie 1% rynku farmaceutycznego. Tymczasem kraje takie jak Niemcy i Dania skutecznie wprowadziły mechanizmy wspierające ten sektor, co przyniosło znaczne oszczędności i zwiększyło konkurencyjność na rynku leków.

Wiceminister zdrowia Marek Kos skierował do uczestników forum list, w którym napisał: "Zaangażowanie w rozwój importu równoległego wspiera politykę zdrowotną naszego kraju. Dzięki temu możemy zwiększyć dostępność leków i zoptymalizować koszty leczenia, co jest kluczowe dla stabilności systemu opieki zdrowotnej w Polsce".

Podczas XII Forum Importu Równoległego eksperci podkreślili, że odpowiednie regulacje mogą przynieść Polsce miliardowe oszczędności. "Nie pozostawiajmy pieniędzy na stole, bo mamy je na co wydawać. To jaką drogę wybierzemy, zależy od nas" – zaznaczył Tomasz Dzitko, prezes Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych.

W Niemczech wprowadzenie wymogu sprzedaży 5% leków z importu równoległego pozwoliło na stabilizację rynku na poziomie 7%. Dania natomiast, konsekwentnie wdrażając politykę prokonkurencyjną, osiągnęła udział na poziomie 30%. "Ostatecznie to pacjent jest podmiotem i centrum uwagi " – podkreśla Trine Ann Behnk.

Eksperci zaznaczają, że Polska powinna dostosować regulacje, eliminując bariery biurokratyczne i umożliwiając lekom importowanym równolegle uczestnictwo w systemie refundacyjnym. "Należy zadbać o to, by refundacja i dostęp do leków były jak najszersze" – zaznaczył Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich.

Minister Agnieszka Majewska podkreśliła znaczenie tego mechanizmu: "Import równoległy może zapewnić wielomiliardowe oszczędności i lepszy dostęp pacjentów do leczenia na najwyższym poziomie. Jestem otwarta na propozycje wsparcia dla tego sektora".

Więcej informacji

Punkt zwrotny dla importu równoległego w Polsce