23 maj
2012

I Forum Importu Równoległego

Podczas I Forum Importu Równoległego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) w Warszawie, profesorowie ekonomii, prawnicy, analitycy IMS, eksperci z kraju i z zagranicy omówili kluczowe zagadnienia dotyczące dystrybucji równoległej. Importerzy zaproponowali zmiany w ustawie refundacyjnej generujące 6 mln oszczędności rocznie dla NFZ i pacjentów.

Prawie 1 mln złotych wpływów do kasy NFZ rocznie może przynieść proponowany przez importerów równoległych mechanizm obowiązkowego paybacku dla leków z importu równoległego wpisanych na listy refundacyjne, jeśli ustawodawca przychyli się do propozycji uproszczonej procedury wpisywania leków z importu równoległego na wykazy. Dla pacjentów oznacza to ponad 5 mln złotych oszczędności rocznie. – Obowiązujące obecnie zapisy ustawy nie przewidują mechanizmu sprawnego wprowadzania leków z importu równoległego na listy refundacyjne, a tym samym nie uwalniają potencjału oszczędności dla NFZ ani pacjentów – podkreśla mecenas Mariusz Kondrat, który zaprezentował propozycje nowelizacji ustawy refundacyjnej w tym zakresie.

Eksperci z Europejskiego Stowarzyszenia Firm Euro-Farmaceutycznych Heinz Kobelt i Richard Freudenberg zaprezentowali mechanizmy refundacyjne obowiązujące w innych krajach europejskich. W Niemczech apteka jest zobowiązana przez prawo do wygenerowania co najmniej 5% swojego obrotu tańszymi lekami z importu równoległego, a w Danii pacjent otrzymuje refundację do ceny produktu z importu. Jeśli chce otrzymać referencyjny, musi z własnej kieszeni dopłacić różnicę.

Podczas Forum zaprezentowano także raport dotyczący eksportu równoległego przygotowany przez IMS Poland, który wykazał, że eksport nie ma bezpośredniego wpływu na braki na rynkach lokalnych. W dalszej części profesor Henryk Mruk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przedstawił ekonomiczne korzyści dla aptek wynikające z posiadania w ofercie produktów z importu równoległego, a Izabela Baran-Lewandowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowała wyniki swoich badań dotyczących postrzegania zjawiska importu równoległego przez pacjentów i farmaceutów.

INFORMACJA PRASOWA

 

I Forum Importu Równoległego